Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Legnica

Legnica: cztery lata jesteśmy razem

28.01.2013, Pomoc żywnościowa

Filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Legnicy już cztery lata uczestniczy w programie PEAD i tym samym wspiera żywnościowo osoby potrzebujące. Wolontariusze właśnie podsumowali kolejny rok swojej pracy, w trakcie którego udzielali systematycznej pomocy 160 osobom.

Czym jest PEAD? To Europejski Program Pomocy Żywnościowej (franc. Programme Europeen d'Aide aux plus Demunis). Głównym jego celem jest niesienie pomocy najbiedniejszym mieszkańcom Europy. Unia Europejska płaci za produkcję dodatkowych artykułów spożywczych, które za pośrednictwem m.in. banków żywności, a następnie organizacji charytatywnych trafiają do osób najbardziej potrzebujących. Program PEAD jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju. W 2004 roku w ofercie były zaledwie trzy artykuły spożywcze, a w 2011 już 21. W 2012 roku do osób potrzebujących trafiały m.in. makaron, mleko, konserwy, płatki kukurydziane czy kasza gryczana.

Co o tej pomocy sądzą beneficjenci?

– Są za wszystko bardzo wdzięczni. Słyszę wiele ciepłych słów – mówi Alicja Filończyk, kierownik filii ChSCh w Legnicy.

Po pomoc zgłaszają się potrzebujący skierowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy. Wolontariusze chcą pomóc wszystkim, którzy się do nich zgłaszają.

– Przychodzą do nas m.in. panowie z pobliskiej noclegowni. Mimo że nie ma ich na liście z programu PEAD, też staramy się im pomagać – podkreśla Alicja Filończyk. – Szczególnie dziękujemy za udaną współpracę pani Annie Chrobak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy oraz panu Janowi Pacakowi, prezesowi Banku Żywności w Jaworze. Z banku żywności pochodzą produkty spożywcze, zaś MOPS dostarcza nam listę osób potrzebujących, które kwalifikują się do pomocy.

W 2012 roku legnicka filia ChSCh udzieliła swoim podopiecznym pomocy o wartości ponad 19 tys. zł. Do potrzebujących trafiło blisko 6 ton żywności. Co miesiąc zgłaszało się po nią 160 osób.

Czytaj więcej o pomocy żywnościowej

Tekst: Justyna Libera

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

1 433 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Dolnośląski
Filia Legnica
ul. Reymonta 15
59-220 Legnica

Nr konta bankowego:
38 2030 0045 1110 0000 0278 8850

Kierownik: Alicja Filończyk
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 609 500 881

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij